Aktuality

Totality je nezlomily

(Praha, 5. května 2014) Přesně tři týdny, od 7. do 29. května 2014, si mohou obyvatelé a návštěvníci Prostějova prohlédnout v Regionálním informačním centru unikátní výstavu Stopy paměti fotografa Jiřího Doležela. Projekt oceněný Czech Press Photo představuje fotografické portréty a audio nahrávky vyprávění pamětníků, kteří se stali oběťmi nacismu a komunismu. Nejširší veřejnosti se tak snaží ukázat, kolik lidí se v našich zemích dokázalo toalitním režimům postavit a poukázat na morální hodnoty, které se ani oběma totalitám nepodařilo zlomit.


„Odmítáme názor, že Češi byli „národem zbabělců“. Osudy pamětníků, které v projektu Stopy paměti zaznamenáváme, jsou toho jednoznačným důkazem“, říká fotograf Jiří Doležel ze sdružení Stopy paměti, který mezi sedmnáct příběhů výstavy zařadil zejména ty spjaté s Prostějovem a regionem Prostějovska.

„Jsou mezi nimi nejen zástupci skautů, členové Sokola, oběti holocaustu, vojáci, odbojáři nebo věřící, ale i běžní občané, ženy i muži, kteří na vlastní kůži prožili útrapy nacismu či komunismu, v horším případě obou totalit,“ dodává Doležel. Jako příklad uvádí příběh Larisy Šimekové, rozené Grünwaldové, jejíž rodina ve 30.letech 20. století provozovala v Prostějově textilní továrnu. V roce 1942 byla Larisa společně s otcem a svým židovským manželem deportována do Terezína, kde přežila do konce války. Manžel se dočkal osvobození v Osvětimi, Larisin otec tam však zahynul.

„O komunismu, konkrétně nátlaku komunistů na soukromé zemědělce na Prostějovsku zase vypovídají příběhy Jana Přidala, od dětství až dodnes aktivího člena Sokola z Vřesovic a Radomíra Faltýnka z Ochozu u Konice,“ pokračuje fotograf a dodává, „Tlaku a perzekucím komunistů, aby vstoupili do JZD, oba vzdorovali až do roku 1960. Oba jsou také výrazně spjati s odbojem za nacismu, oba prošli koncentračními tábory. Postavilli se tedy oběma totalitám.“

Jedním z nejznámějších reprezentantů odporu vůči nacismu i komunismu je odbojář, skaut s přezdívkou Hurvínek a politický vězeň z 50. let Leopold Färber z Konice. „Jako jeden z mála se dočkal skutečného uznání, když v roce 2012 za svoji činnost obdžel státní vyznamenání Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Je také nositelem Ceny města Prostějova.“ uvádí Jiří Doležel. Za II. světové války fungoval Hurvínek jako spojka odbojářů a v odboji pokračoval i po nástupu komunistů. Osm let strávil v komunistických vězeních na Borech, v jáchymovských pracovních lágrech a v Leopoldově. Během normalizace se angažoval v disentu, shromažďoval svědectví a dokumentoval zločiny komunistů a rozšiřoval petici Několik vět.

S Prostějovskem je spjat i příběh plukovníka Alfréda Jánského, který přežil šest let internací ve čtyřech koncentračních táborech. V lednu 1945 se mu v Osvětimi společně s dalšími čtyřmi vězni podařilo během bombardování přestříhat dráty a ukrýt se do provizorního bunkru za hranicemi tábora. Tam se dočkali osvobození Rudou armádou. „Alfred Jánský se ihned přihlásil do československé armády a zúčastnil se tak osvobozovacích bojů na Slovensku a Moravě“, uzavírá fotograf Jiří Doležel k výstavě Stopy paměti.

Studenty pozatýkalo gestapo v noci

(Praha, 7.listopadu 2013) Unikátní soubor fotografických portrétů Stopy paměti fotografa Jiřího Doležela oceněný Czech Press Photo bude k vidění od 15. listopadu do 13. prosince 2013 v Gymnáziu Jana Opletala v Litovli. Přinese i jedinečný portrét a příběh MUDr. Josefa Dvořáka, který byl v roce 1939 mezi 1200 českými studenty zatčenými gestapem v noci z 16. na 17. listopadu a transportovanými do koncentračního tábora. Tehdejší vysokoškolský student je tak přímým svědkem studentských protestů proti nacismu, které vedly k vyhlášení 17. listopadu Světovým dnem studentstva. Jediný den mezinárodního významu s českým původem je dnes připomínkou i 17. listopadu 1989, kdy se čeští studenti postavili totalitě znovu, tentokrát komunistickému režimu. „Věříme, že příběhy MUDr. Josefa Dvořáka a dalších pamětníků studenty gymnázia v Litovli zaujme. Chceme jimi upozornit nejen na odvahu a hrdost studentů v roce 1939, ale zejména na morální hodnoty, jenž se nepodařilo zlomit ani dvěma totalitním režimům, kterými naše země během uplynulých téměř sedmdesáti let prošla,“ vysvětluje Jiří Doležel cíle sdružení Stopy paměti. Soustředí se na orální historii neboli zaznamenání příběhů pamětníků nacistické a komunistické totality. „Snažíme se v mladé generaci budovat pocit, že na svoji minulost mohou být hrdí, a to díky lidem, kteří si odvahu a čest zachovali i v nacistických a komunistických koncentrácích a žalářích. Díky nim vlastně přežily demokratické hodnoty první republiky i v době totality. A díky nim tak máme dnes i na co navazovat,“ dodává fotograf. Po nočním zatýkání z 16. na 17. listopadu nacisté popravili devět vůdců studentské organizace, 1200 studentů poslali do koncentračního tábora Sachsenhausen-Oranienburg a české vysoké školy zavřeli. Mezi oběťmi nacistické zvůle v roce 1939 byl i student medicíny Jan Opletal, jehož jméno litovelské gymnázium nese. Zemřel po postřelení během demonstrace. „Líbí se mi, že Jiří Doležel pamětníky nejen fotografuje, ale i zaznamenává jejich příběhy, což je nesmírně potřebné a důležité. Navíc, jsou to lidé povšechně skromní, nenápadní, o kterých se prakticky nemluví, a přesto prožili neuvěřitelné osudy,“ říká o práci svého kolegy fotograf Jindřich Štreit. Světový den studentstva byl vyhlášen v roce 1941 v Londýně při příležitosti druhého výročí tragických událostí českých studentů. Stalo se tak na zasedání Mezinárodní studentské rady, jehož se zúčastnili delegáti z 26 zemí.

Fotograf Jiří Doležel Zaměřuje se na dokumentární fotografii a spolupracuje s nevládními neziskovými organizacemi. Je držitelem Ceny UNHCR – Czech Press Photo 2006, Ceny Dokumentární fotografie a diskriminace 2007, Multikulturního centra Praha, první ceny v kategorii Portrét, Czech Press Photo 2010 a ocenění ve stejné kategorii Czech Press Photo 2011. Vydal knihu EPI-CENTER (2007) z humanitární mise ze zemětřesením postižených oblastí Pákistánu a ROMOVÉ ZE VSETÍNA (2009) – fotopublikaci věnovanou osudům romských rodin nedobrovolně přesídlených v říjnu 2006 ze Vsetína na Jesenicko. Své fotografie vystavoval v České republice, na Slovensku, v Itálii, Litvě, Belgii a Holandsku. V současné době studuje Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Dlouhodobě pobýval v Řecku, USA, Itálii a Holandsku. http://czechpressphoto.cz/cz/rocniky2/2010

Stopy paměti STOPY PAMĚTI, je projektem sdružení novinářů a historiků, který shromažďuje vzpomínky odpůrců a lidí postižených nacistickou a komunistickou totalitou nejen na Olomoucku. Svědectví posledních žijících pamětníků nejtemnějších let naší nedávné minulosti jsou zachycena na audiovizuální záznam, doplněný o aktuální fotografický portrét každého jednotlivce v jeho domovském prostředí. Mezi respondenty patří pamětníci II. světové války (oběti holocaustu, představitelé domácího protinacistického odboje, vojáci východní i západní fronty) a perzekucí komunistického režimu v 50. letech (oběti kolektivizace, církevní činitelé, představitelé protikomunistického odboje, oběti provokací StB a členové vykonstruovaných protirežimních skupin). www.stopypameti.cz




STOPY PAMĚTI: SVĚDECTVÍ O HEYDRICHIÁDĚ NA VLASTNÍ KŮŽI

(Praha, 11. června 2012) Fotograf Jiří Doležel představí svůj unikátní soubor fotografických portrétů oceněných Czech Press Photo na festivalu Respekt a tolerance. Mezi vystavenými je i portrét a autentické vyprávění Jiřiny Petřkové, sestry kněze Vladimíra Petřka, který v pravoslavném chrámu v Resslově ulici v Praze v roce 1942 ukrýval české parašutisty Gabčíka a Kubiše po spáchání atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Vernisáž výstavy JIŘÍ DOLEŽEL, STOPY PAMĚTI se koná 16. června 2012 v 19 hodin v synagoze ve městě Loštice. Výstava potrvá do 20. července 2012.


Foto: © Jiří Doležel

„Byl jsem bohužel posledním, komu paní Petřková poskytla rozhovor,“ říká Jiří Doležel. „Zemřela na jaře, 1. dubna, a nedožila se tak právě probíhajících připomínek 70. výročí atentátu na Heydricha, který osudově zasáhl všechny její blízké. Za odvahu a hrdinství jejího bratra se gestapo pomstilo celé rodině, která skončila ve vězení a likvidačních koncentračních táborech. Paní Petřková měla štěstí, prošla třemi a přežila Osvětim. Ve snaze nacistů rodinu Petřkovu doslova vyhladit, vidím spojitost s příběhy židovských rodin, jejichž připomínce je věnován festival Respekt a tolerance.“

Příjezd do koncentračního tábora Osvětim a pohled na vězně na Jiřinu Petřkovou působil jako apokalypsa: „Nic děsivějšího jsem v životě nezažila. Kostry hubené, žluté, všichni měli čepice pruhované, šli stejným krokem, ty čepice měli rukou přitisknuté na pravou nohu. Teď to řvaní, to bylo něco opravdu jak z posledního soudu... My jsme tam stály bokem s maminkou a se sestrami a jak ty kolony procházely, poručili nám abychom se otočily, ale my se nemohly otočit, měly jsme tam tři bratry a tatínka. To byl nejděsivější obraz, který jsem v životě viděla".

Právě portrét Jiřiny Petřkové je součástí fotografického souboru, jenž ocenila mezinárodní porota Czech Press Photo. V roce 2010 udělila Jiřímu Doleželovi první místo v kategorii Portrét, v roce 2011 obdržel ve stejné kategorii Ćestné uznání.

Jiří Doležel se v rámci projektu STOPY PAMĚTI věnuje portrétování lidí, kteří prošli nacistickými koncentračními tábory a komunistickým vězením. Na výstavě autor každý portrét doplnil stručným textem o pamětníkovi a přidal MP3 přehrávač se sekvencemi z rozhovoru s bývalým vězněm, které si návštěvník může poslechnout ve sluchátkách.

„Stopy paměti považuji za soubor nanejvýš důležitý a velmi potřebný vznikající prakticky v poslední chvíli, jelikož staří lidé odcházejí a s nimi i kus historie,“ říká o projektu STOPY PAMĚTI fotograf Jindřich Štreit . „To, co oni prožili, je nanejvýš poučné pro budoucnost a historiky, jelikož jsou to autentická vyprávění, nezkreslená literaturou a fabulací,“ dodává Štreit.

Fotograf Jiří Doležel na projektu STOPY PAMĚTI spolupracuje s historiky Petrem Orságem a Janem Dvořákem a širším realizačním týmem. Jejich záměrem je vytvoření audiovizální a fotodokumentaristické sbírky veteránů z 2. světové války, obětí holocaustu, politických vězňů komunistického režimu a představitelů disentu.

Záznam vyprávění Jiřiny Petřkové naleznete na:
http://www.stopypameti.cz/jirina-petrkova-2-svetova.html

Festival vzpomínek Respekt a tolerance, který je věnován 70. výročí odsunu loštických Židů do koncentračních táborů, se koná ve městě Loštice 16. -17. července 2012. Pořadatelem festivalu je sdružení Respekt a tolerance, jehož čestným členem je nositel Nobelovy ceny míru Elie Weisel. Více informací naleznete na www.respektatolerance.cz.

Fotograf Jiří Doležel
Zaměřuje se zejména na dokumentární fotografii a spolupracuje s nevládními neziskovými organizacemi. Je držitelem Ceny UNHCR – Czech Press Photo 2006, Ceny Dokumentární fotografie a diskriminace 2007, Multikulturního centra Praha a první ceny v kategorii Portrét, Czech Press Photo 2010 a ocenění ve stejné kategorii Czech Press Photo 2011. Vydal knihu EPI-CENTER (2007) z humanitární mise ze zemětřesením postižených oblastí Pákistánu a ROMOVÉ ZE VSETÍNA (2009) – fotopublikaci věnovanou osudům romských rodin nedobrovolně přesídlených v říjnu 2006 ze Vsetína na Jesenicko. Své fotografie vystavoval v České republice, na Slovensku, v Itálii, Litvě, Belgii a Holandsku. V současné době studuje Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě a je fotografem Moravského divadla Olomouc. Dlouhodobě pobýval v Řecku, USA, Itálii a Holandsku.
http://czechpressphoto.cz/cz/rocniky2/2010

Stopy paměti
STOPY PAMĚTI, je projektem sdružení novinářů a historiků, který shromažďuje vzpomínky odpůrců a lidí postižených nacistickou a komunistickou totalitou na Olomoucku. Svědectví posledních žijících pamětníků nejtemnějších let naší nedávné minulosti jsou zachycena na audiovizuální záznam, doplněný o aktuální fotografický portrét každého jednotlivce v jeho domovském prostředí. Mezi respondenty patří pamětníci II. světové války (oběti holocaustu, představitelé domácího protinacistického odboje, vojáci východní i západní fronty) a perzekucí komunistického režimu v 50. letech (oběti kolektivizace, církevní činitelé, představitelé protikomunistického odboje, oběti provokací StB a členové vykonstruovaných protirežimních skupin).
www.stopypameti.cz

Respekt a tolerance
Občanské sdružení Respekt a tolerance se zabývá dokumentací historie a kultury bývalých židovských komunit v Lošticích, Mohelnici a Úsově. Zpracovává informace z archívů i literatury a zaznamenává vzpomínky pamětníků. Získané informace a materiály prezentuje veřejnosti, zejména mládeži, pomocí výstav, publikací, novinových článků a vzdělávacích programů. K prezentaci a vzdělávacím programům využívá a průběžně doplňuje sbírku fotografií, dokumentů, trojrozměrných předmětů a odbornou knihovnu. V roce 2005 byl ve spolupráci se studenty v loštické synagoze vytvořen symbolický památník obětem holocaustu. V červnu 2008 byla v opravené úsovské synagoze instalována muzejní expozice  a v březnu 2011 byla ve zrenovované synagoze v Lošticích otevřena nová muzejní expozice a knihovna Otty Wolfa. Čestným členem sdružení je nositel Nobelovy ceny míru Elie Wiesel.
www.respektatolerance.cz

Pro více informací prosím kontaktujte:

Jiří Doležel
M: +4020 732 807 602
Email: doleji@centrum.cz
Web: www.jiridolezel.cz

Kontakt pro novináře:
Maja Ošťádalová
M: +420 602 44 10 10
Email: maja.ostadalova@seznam.cz

Celý dokument zde ke stažení.


Pozvánka na vernisáž výstavy Stopy paměti.

Vernisáž se koná 16. června 2012 v 19.00 hodin v synagoze v Lošticích

Celá pozvánka zde ke stažení.

Aktuality

více >>
 

Partneři

Olomoucký kraj
Olomouc
Logo nadace ČEZ
Logo obrany
EPP - European Peoples Party
 
Stopy paměti © 2011 | Design & code Michal "Enigma" Milták